Zestawienie kosztów ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej z podziałem na efektywność budynków, rodzaje źródeł ciepła i sposób rozprowadzenia (grzejniki płytowe/podłogówka) w I kwartale 2025 roku.
Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave
wg Porozumienia Branżowego
Na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE
jest to objętość wnętrza budynku, w której na skutek ogrzewania ma być utrzymywana zadana temperatura.
to zdolność budynku do utrzymania komfortowej temperatury wewnętrznej przy dostarczeniu do jego ogrzewania ciepła w ilości określonej normą zużycia. Poniższy wykres przedstawia różnice w efektywności energetycznej budynków wzniesionych zgodnie z poprzednią normą WT 2017 i obecnie obowiązującą WT2021, dla poszczególnych rodzajów źródeł ogrzewania
wartość ta wpływa głównie na zużycie ciepła na ogrzewanie ciepłej wody
poszczególne źródła ciepła różnią się w tym zakresie znacząco. Wskaźnik procentowy pokazuje, jaka część wytworzonej w urządzeniu energii jest przeznaczona do ogrzewania. Im wyższy procent tym urządzenie sprawniejsze. W przypadku pomp ciepła sprawność wyrażana jest wskaźnikiem SCOP, który dla poszczególnych rodzajów pomp ciepła przyjmuje na wykresie wartość od 2,92 do 4,3 czyli między 292% a 430 procent.
Właśnie ta olbrzymia przewaga sprawności pomp ciepła nad innymi źródłami ciepła skutkuje niższymi kosztami ogrzewania.
na potrzeby porównania przyjęto dwa sposoby rozprowadzenia ciepła w budynku: za pomocą grzejników oraz instalacji podłogowej. Z punktu widzenia wysokości kosztów ogrzewania, podłogowe rozprowadzenie ciepła jest znacznie ekonomiczniejsze.
ceny poszczególnych nośników energii ulegają ciągłym zmianom, co w oczywisty sposób odbija się na kosztach energii dla domu. Dodatkowy wpływ ma też istnienie lub brak rządowych mechanizmów mrożących ceny energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych.
Przedmiotem porównania są budynki o powierzchni 150 mkw, zamieszkałe przez 4 osoby.
Kolorem zielonym oznaczono koszty ogrzewania budynku, którego efektywność energetyczna jest zgodna z Warunkami Technicznymi obowiązującymi od 2021 (WT 2021) - dla utrzymania komfortowej temperatury i zapewnienia mieszkańcom ciepłej wody potrzeba rocznie 55 kWh energii na każdy metr kwadratowy powierzchni budynku.
Kolor żółty pokazuje koszty ogrzewania budynku wzniesionego zgodnie z Warunkami Technicznymi WT 2017. W tym przypadku ilość potrzebnej energii rocznie wynosi na każdy metr powierzchni budynku 80 kWh.