Grant termomodernizacyjny to dodatkowe wsparcie zwiększające Premię termomodernizacyjną w przypadku gdy przedsięwzięcie termomodernizacyjne przyjmuje formę głębokiej i kompleksowej termomodernizacji.
Wyliczany jest jako 10 % kosztów inwestycji netto przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i łącznie z Premią termomodernizacyjną przysługuje na spłatę części kredytu zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
W przypadku gdy inwestor prowadzi w budynku wielorodzinnym działalność gospodarczą, Grant termomodernizacyjny udzielany jest jako pomoc de mininis,
w wyniku przeprowadzonej termomodernizacji budynek będzie spełniał niżej wymienione wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej i oszczędności energii.
- zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię w budynkach, w których modernizuje się wyłącznie system grzewczy
co najmniej o 10%, w pozostałych budynkach – co najmniej o 25%,
- redukcja rocznych strat energii co najmniej o 25%,
- zmniejszenie rocznych kosztów pozyskania ciepła o co najmniej o 20%,
- zamiana źródła energii na źródło odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
przysługuje, jeżeli przedsięwzięcie termomodernizacyjne nie wyrządza poważnych szkód dla celów środowiskowych oraz spełnia kryteria horyzontalne.
Premia TERMOMODERNIZACYJNA może wynieść:
26 % kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub
31 % łącznych kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wraz z przedsięwzięciem OZE polegającym na zakupie, montażu, budowie albo modernizacji instalacji odnawialnego źródła energii (koszty instalacji OZE muszą stanowić przynajmniej 10 proc. łącznych kosztów termomodernizacji i instalacji OZE)
dodatkowe wsparcie w wysokości 50 % kosztów wzmocnienia budynku wielkopłytowego – przy realizacji termomodernizacji budynków z tzw. „wielkiej płyty” wraz z ich wzmocnieniem
Jeśli inwestorowi będącemu właścicielem lub zarządcą budynku wielorodzinnego przyznano grant OZE (szczegóły tutaj), wówczas wysokość premii termomodernizacyjnej stanowi 31 % kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (gdy wraz z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego zostanie wykonane przedsięwzięcie OZE).
Jeśli w budynku, który jest przedmiotem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego znajdują się powierzchnie użytkowe służące celom innym niż mieszkalne lub wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej, wysokość premii termomodernizacyjnej stanowi iloczyn kwoty tej premii i wskaźnika udziału powierzchni użytkowej służącej celom mieszkalnym i wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej w powierzchni użytkowej budynku.
pomagamy w ustaleniu zakresu robót, doborze urządzeń spełniających wymogi Programu, wykonujemy audyty energetyczne i potrzebną dokumentację, pomagamy w złożeniu wniosku.
Zapytaj o szczegóły klikając ten link.
Nabór wniosków jest prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego do dnia 30.06.2026 roku.
Prowadzimy obsługę przygotowania i składania wniosku oraz wykonujemy roboty, które są nim objęte. Zapraszamy do współpracy .
Z Programu Premia TERMOMODERNIZACYJNA z opcją Grantu Termomodernizacyjnego mogą korzystać inwestorzy bez względu na status prawny, z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, a więc np.:
wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe
jednostki samorządu terytorialnego
towarzystwa budownictwa społecznego
społeczne inicjatywy mieszkaniowe
spółki prawa handlowego
osoby fizyczne
to mechanizm polegający na spłacie części kredytu zaciąganego przez właścicieli lub zarządców wielorodzinnych budynków mieszkalnych na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych poprawiających efektywność energetyczną i obniżających koszty eksploatacji tych budynków
Poniżej przedstawiamy aktualizowane informacje o Programie
Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave