Zasady stosowania  Ulgi termomodernizacyjnej w roku 2025 

 

Z odliczenia od dochodu mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Każdy z właścicieli może odpisać do 53.000 złotych. Natomiast małżonkowie mogą łącznie skorzystać ze zmniejszenia podatku o 106.000 złotych.

Z ulgi skorzystać mogą zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak też osoby prowadzące taką działalność. Ulga przysługuje podatnikom opłacającym PIT według skali, 19-proc. podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będących właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy ponoszą wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Warunkiem jest ich zakończenie w okresie do trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym został poniesiono pierwszy wydatek.

Z ulgi termomodernizacyjnej nie można skorzystać w przypadku budynków będących w budowie.

 

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć wydatki poniesione między innymi na:

  • montaż instalacji fotowoltaicznej,

  • ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem,

  • kolektor słoneczny wraz z osprzętem,

  • materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem,

  • węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury,

  • montaż pompy ciepła,

  • materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego, instalacji grzewczej,

  • stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne.

 

Odliczeniu nie podlegają wydatki sfinansowane lub dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

 

Od 1 stycznia 2025 roku zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U 2024. poz. 1943).

Zgodnie z rozporządzeniem nie będzie już można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na:

- kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;

- kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;

- zbiornik na gaz lub zbiornik na olej.

Żeby skorzystać z ulgi na tego typu piece i zbiorniki, trzeba je było kupić do końca 2024 r. Za datę poniesienia wydatku uprawniającego do ulgi uważa się dzień wystawienia faktury.

Ulga będzie przysługiwać na przyłącze do sieci ciepłowniczej lub sieci gazowej wykorzystującej jako źródło energii biogaz lub biometan.

 

Zmiany obejmują też pompy ciepła. Właściciele domów będą mogli odliczyć wydatki na zakup i montaż pomp służących do ogrzewania, a nie klimatyzatorów. Chodzi o sytuację gdy podatnicy korzystali z ulgi termomodernizacyjnej przy zakupie klimatyzatorów, które mogły mieć funkcję ogrzewania.

Zgodnie z rozporządzeniem obecnie ulga obejmie pompę ciepła wraz z infrastrukturą niezbędną do jej funkcjonowania, pod warunkiem że pompa ta jest częścią instalacji wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń lub przygotowania ciepłej wody użytkowej.

 

Rozporządzenie zakłada też objęcie ulgą termomodernizacyjną przedsięwzięć polegających na realizacji mikroinstalacji wiatrowych, co przyczyni się do zwiększenia dostępności tej technologii, a tym samym do rozwoju energetyki prosumenckiej.

Zmiana ta wpisuje się w program prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. „Moja Elektrownia Wiatrowa”.  Zrównuje tym samym beneficjentów programu „Mój Prąd” i programu „Moja Elektrownia Wiatrowa”.

 

Kolejnym rozszerzeniem zakresu stosowania ulgi termomodernizacyjnej jest zakup i montaż magazynów energii oraz magazynów ciepła.

Ponadto w Rozporządzeniu uwzględniono  dachy oraz drzwi zewnętrzne jako przegrody zewnętrzne co umożliwia zaliczenie wydatków na ich usprawnienie przy skorzystania z ulgi.

 

Nawet jeśli przed Tobą stoi mniejsze wyzwanie remontowe niż to na zdjęciu, warto pomyśleć o skorzystaniu z ulgi podatkowej.

 Ulga termomodernizacyjna

 czyli

 płać mniejsze podatki i mieszkaj taniej

idź na skróty:

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave